P R O G R A M M E

Thursday, October 12
15.00 – 20.00   registration

Friday, October 13
8.00 – 20.00      registration 
9.00 – 9.30        Welcome and opening remarks

9.00 ALGIDAS BASEVIČIUS, President of the 1st Baltic Congress of Radiology

9.05  REMIGIJUS ŽALIŪNAS, Rector of Kaunas University of Medicine

9.10 JUOZAS PUNDZIUS, General Director of Kaunas Medical University hospital

9.15 ARVYDAS GARBARAVIČIUS, Mayor of city of Kaunas

9.30 – 10.00      Musical entertainment

10.00 – 12.00       LECTURES

Berlin Chemie Hall
GASTROINTESTINAL RADIOLOGY

Moderators: Myrosia Tomiak Mitchel (Chicago, USA), Augustinas Šakinis (Göteborg, Sweden)

10.00 – 10.30 ARŪNAS GASPARAITIS (Chicago, USA). Pharyngoesophageal dysphagia

10.30 – 11.00 DANIELLE HOCK (Liege, Belgium). Current concepts of CT Colonography

11.00 – 11.30 ARŪNAS GASPARAITIS (Chicago, USA). Radiographic patterns in Crohn’s disease

11.30 – 12.00 CLIVE BARTRAM (London, United Kingdom). Imaging of anal fistula

K. Oželis (Great) Hall
Nuclear medicine

Moderators: Ilona Kulakienė (Kaunas, Lithuania), ILGA VEVERE (Riga, Latvia)

10.00-10.30 ILONA KULAKIENE (Kaunas, Lithuania).  Nuclear cardiology today 

10.30 – 11.00 KASTYTIS KARVELIS (Detroit, USA). Gastrointestinal bleeding: evaluation and localization using scintigraphy

11.00 – 11.30 SERGEI NAZARENKO (Tallinn, Estonia). PET Imaging

11.30 – 12.00 KASTYTIS KARVELIS (Detroit, USA). Molecular imaging. PET-CT in the evaluation and staging of cancer
 

Z. Januškevičius (Assembly) Hall
Liver imaging

Moderators: ADRIJUS KRIMELIS (Kaunas, Lithuania), ARTA STRAZDINA (Riga, Latvia)

10.00 – 10.30 JOVITAS SKUČAS (Rochester, USA). Imaging approach and differential diagnosis of biliary obstruction

10.30 – 11.00 MARILYN RUBIDOUX (Ann Arbor, USA). Detection of hepatic masses with CT
and MRI

11.00 – 11.30 JOVITAS SKUČAS (Rochester, USA). Percutaneous therapy of liver neoplasms

11.30 – 12.00 ALGIRDAS TAMOŠIŪNAS (Vilnius, Lithuania). Imaging of portal hypertension

12.00 – 12.30 COFFEE BREAK

12.30 – 14.30 lectures

Berlin Chemie Hall

Scientific session

Moderators: KARLIS KUPS (Riga, Latvia), ANDREI SHAMARIN (Tallinn, Estonia )

12.30 – 13.00 PETRAS JUŠKA (Kaunas, Lithuania). Rectal cancer: downstaging and the role of endorectal ultrasound

13.00 – 13.30 NOMEDA VALEVIČIENĖ (Vilnius, Lithuania), PEETER ROSS (Tallinn, Estonia), HENNING VOSS (Copenhagen, Denmark). Baltic eHealth empowering regional development in the Baltic sea region

13.30 – 14.00 HELMUTS KIDIKAS (Riga, Latvia). Endovascular treatment of traumatic carotid-cavernous fistulas

14.00 – 14.30 GABIJA PUNDZIŪTĖ (Leiden, The Netherlands). Atherosclerotic plaque characteristics on multi-slice computed tomography in diabetic and non-diabetic population.

K. Oželis (Great) Hall
NEURORADIOLOGY

Moderators: SAULIUS LUKOŠEVIČIUS (Kaunas, Lithuania), DIANNA BARDO (Chicago, USA)

12.30 – 13.00 MANOHAR SHROFF (Toronto, Canada). Imaging of CNS infections

13.00 – 13.30 GAIDA KRUMINA (Riga, Latvia ). Imaging of CNS metastases

13.30 – 14.00 DIANNA BARDO (Chicago,USA) MDCT in Pediatric  Neuroradiology

14.00 – 14.30 MANOHAR SHROFF (Toronto, Canada). Clinical MR Spectroscopy

Z. Januškevičius (Assembly) Hall
UROGENITAL RADIOLOGY

Moderators: JOVITAS SKUČAS (Rochester, USA), PEETER ROSS (Tallinn, Estonia)

12.30 – 13.00 ALGIRDAS TAMOŠIŪNAS (Vilnius, Lithuania). Imaging of renovascular hypertension

13.00 – 13.30 MARILYN RUBIDOUX (Ann Arbor, USA). Detection of renal abnormalities with CT and MRI

13.30 – 14.00 PONTUS B.PERSSON (Berlin, Germany). New insights into contrast induced nephropathy

14.00 – 14.30 PETER ASPELIN (Stockholm, Sweden). How to avoid Contrast Induced Nephropathy (CIN) using iodinated contrast media

14.30 – 16.00 lunch

16.00 – 18.00 lectures

Berlin Chemie Hall
Interventional RADIOLOGY

Moderators: Ramūnas Ambrozaitis (Vilnius, Lithuania), CHRISTOPHER STRAUS (Chicago, USA)

16.00 – 16.30 LARS LONN (Göteborg, Sweden). Virtual reality training in interventional radiology

16.30 – 17.00 CHRISTOPHER STRAUS (Chicago, USA). Minimally invasive interventional
radiology (IR) approach to abdominal and pelvic abscess drainages; methods and complications.

17.00 – 17.30 LARS LONN (Göteborg, Sweden). Endovascular aortic repair regarding acute aortic dissection and trauma

17.30 – 18.00 CHRISTOPHER STRAUS (Chicago, USA). Image guided techniques of percutaneous gastrostomy and gastrojejunostomy catheters; indications and complications.

K. Oželis (Great) Hall
Abdominal radiology

Moderators: Algidas Basevičius (Kaunas, Lithuania), Arūnas Gasparaitis (Chicago, USA)

16.00 – 16.30 MYROSIA TOMIAK MITCHELL (Chicago, USA). Multislice CT of the abdomen

16.30 – 17.00 PETER MacENEANEY (Cork, Ireland). MR Cholangiopancreatography

17.00 – 17.30 MYROSIA TOMIAK MITCHELL (Chicago, USA). Pancreatic neoplasms

17.30 – 18.00 AUGUSTINAS SAKINIS (Göteborg, Sweden). Radiological diagnosis of adrenal tumors

Z. Januškevičius (Assembly) Hall
New diagnostic modalities

Moderators: Algirdas Tamošiūnas (Vilnius, Lithuania), ARDIS PLATKAJIS (Riga, Latvia)

16.00 – 16.30 JAN REIJNEN (Zug, Switzerland).  Status and new aspects of sono elastography research

16.30-17.00 Arthur J.H.A. Scholte (Leiden, The Netherlands). Nuclear cardiology – current status and future

17.00 – 17.30 JAN REIJNEN (Zug, Switzerland).  Clinical impact of real time virtual sonography

17.30 – 18.00  HANS J. WEINMANN (Berlin, Germany). New Schering contrast media – future
aspects

18.00 – 20.00 free time

20.00 – 24.00 An evening at the club “Combo” (Raudondvario pl. 107, Kaunas)

Saturday, October 14

8.00 – 12.00     registration

10.00 – 12.00      lectures

Berlin Chemie Hall
Cerebrovascular radiology

Moderators: Jūratė Dementavičienė (Vilnius, Lithuania), GAIDA KRUMINA (Riga, Latvia)

10.00 – 10.30 RUDIGER von KUMMER (Dresden, Germany). Neuroradiological Diagnostic after TIA and minor stroke

10.30 – 11.00 SAULIUS LUKOŠEVIČIUS (Kaunas, Lithuania ). Imaging of cerebral aneurysms with CTA. Kaunas experience

11.00 – 11.30 RUDIGER von KUMMER (Dresden, Germany ). Interventions in acute stroke

11.30 – 12.00 KARLIS KUPS (Riga, Latvia). Endovascular treatment of intracranial aneurysms
with detachable coils

K. Oželis (Great) Hall
Breast Imaging

Moderators: INGRIDA SLOSBERGA (Riga, Latvia), SULEV ULP (Tartu, Estonia)

10.00 – 10.30 SULEV ULP (Tartu, Estonia). Breast imaging

10.30 - 11.00 ULRICH BICK (Berlin, Germany). Digital mammography

11.00 - 11.30 EGLĖ JONAITIENĖ (Kaunas, Lithuania). Breast cancer diagnostics: possibilities and problems in Lithuania.

11.30 - 12.00 ULRICH BICK (Berlin, Germany). MR imaging of the breast

Z. Januškevičius (Assembly) Hall
Cardiovascular radiology

Moderators: Zvaigne Ligita (Riga, Latvia ), PETER MacENEANEY (Cork, Ireland)

10.00 – 10.30 PETER MacENEANEY (Cork, Ireland). MR Angiography – How and why

10.30 – 11.00 DIANNA BARDO (Chicago, USA). MDCT of the thoracic aorta

11.00 – 11.30 ALI TONNOV (Tallinn, Estonia). Imaging of coronary vessels. Multislice CT- coronaroangiography

11.30 – 12.00 RENE M. BOTNAR (Munchen, Germany). MRI of  the coronary arteries

12.00 – 12.30 COFFEE BREAK

12.30 – 14.30 lectures

Z. Januškevičius (Assembly) Hall
Perspectives of radiology

Moderators: Sergei Nazarenko (Tallinn, Estonia), ARNOLDS VEINBERGS (Riga, Latvia)

12.30 – 13.00 ANDRUS AAVIK (Tartu, Estonia), PEETER ROSS (Tallinn, Estonia). PACS implementation. Experience of Estonia

13.00 – 13.30 ARDIS PLATKAJIS (Riga, Latvia). Radiology of Latvia in the new millenium

13.30 – 14.00 VYTENIS PUNYS (Kaunas, Lithuania). Information and telecommunication
technologies in Lithuanian radiology and medicine – status and steps ahead

14.00 – 14.30 KURT REIFF (Philadelphia, USA). Making radiology IT a success- requirements on
people, process, product (live videoconference from USA)

14.30 closing remarks

15.00 Board meeting of Lithuanian Radiologists Association, Latvian Radiologists Association and Estonian Society of Radiology.